Interjú Várhegyi Éva kalapkészítővel
I: Hány éve már hogy kalapkészítéssel foglalkozik?
É: 48 éve vagyok önálló, de 59 éve kezdtem kitanulni a szakmát a belváros akkori legjobb kalapszalonjában, Fürst Irénnél a Régiposta utcában. A mestervizsga, és ezáltal az önállóvá válás feltétele akkoriban három év tanulóidő volt és további öt év gyakorlat. Ehhez dolgoztam többek közt az Operában és a Kézműipari vállalatnál.
I: Miért a kalap?
É: Véletlenül. Nem volt határozott elképzelésem arról, hogy mi szeretnék lenni. A legjobb barátnőm szülei az ’50-es évek végén együtt nyaraltak a Balatonon Lőrincz Miklóssal és feleségével, akik egy belvárosi kalapos dinasztia utolsó képviselői voltak. A barátnőm szüleit ők beszélték rá, hogy legyen a lányuk kalapos, mert ez egy, gazdaságos, jó és szép szakma, amire az ő életük volt a bizonyíték. A szülők tudták, hogy a barátnőm csak úgy lesz kalapos, ha az egészet együtt csináljuk, így kerültem Fürst Irénhez.
I: Hol és kitől tanulta a kalapkészítést?
É: Az alapokat Fürst Irénnél, de a lényeget a gyakorlatban, először a különböző munkahelyeimen, és igazából akkor, amikor önálló lettem, és nap mint nap találkoztam a különböző feladatokkal és szakmai kihívásokkal.
I: Ez elmúlt években ismét divatba jött a kalap vagy sose ment ki a divatból?
É: A nosztalgia mindig is megmaradt a kalapviselés iránt, de megváltozott az emberek élete. A tömegközlekedés és az autó a hétköznapokban nem kedvez a kalapviselésnek. Marad a praktikusság: az emberek inkább kötött sapkát vagy baseball sapkát hordanak a hétköznapokban, illetve jelen van még a puhább, sapka és kalap közti átmenet.
A klasszikus vonalból leginkább az alkalmi kalaphordás maradt meg, például az esküvőkön a násznép és az örömanyák esetében, de a menyasszonyok már inkább kisebb fejdíszeket hordanak.
I: Kik a vevői?
É: Nálunk az üzletben minden társadalmi- és korosztály megfordul, a kisnyugdíjastól a köztársasági elnök feleségéig.
I: Megrendelésre/alkalmakra készít kalapokat vagy a szalonjában találni kész kalapokat is?
É: A modellekből van egy alapkészlet az üzletben, amiket eladásra szánunk. Vannak különlegesebb darabok is, amiket inkább inspirációnak szánunk az egyedi megrendelők részére. A nálunk készült kalapokat igazítjuk és tisztítjuk is, de ezt szolgáltatást alkalmanként máshol készült, jó minőségű kalapokon is elvégezzük.
I: Milyen alkalmakra kérik a vevők a kalapjait?
É: Esküvő mellett olykor keresztelőre, diplomaosztóra, temetésre is. Angliában a rangos lóversenyek is igazi kalapkavalkádot vonultatnak fel, ami itthon még nem jellemző, alkalmanként azért rendelnek tőlem az ascoti derbire. Nyáron utazáshoz praktikus, összehajtható kalapokat, esőkalapokat szoktak vásárolni. A fiatalok szívesen és merészebben választanak nyárra szalmakalapot vagy fejdíszt, télen a kötött sapka a jellemző.
I: Mi a kalapkészítés folyamata? Először megismeri a vevő személyiségét?
É: Jobb esetben igen, bár így lenne minden alkalommal. Jó ha ismerjük a vevő személyiségét, társadalmi helyzetét, az alkalmat, ahol viselni fogja kalapot. Nagyon fontos ismerni az öltözéket is: a komoly vevőket mindig megkérjük, hogy hozzák el a ruhát is, amihez viselni fogják a kalapot. Az árnyalatok sokat számítanak, ahogy az anyag is, amit emlékezetből nem mindig adható vissza pontosan. Olykor olyan összeállítás mellett döntünk, ami meglepően hatna, ha nem látjuk egyben az öltözetet.
I: Mennyi ideig készül egy kalap?
É: Ez sok mindentől függ az anyag minőségétől kezdve, a kidolgozás módján át a díszítésig. Elkészülhet öt-hat óra alatt, de tarthat akár több napig is. Először méretet veszünk, próbálunk egyszer, ha szükséges többször. Ha nyúlszőrből készül a kalap, akkor először keményítjük az anyagot, majd forró gőzben formára húzzuk, feszítjük. Szárítás után levesszük a formáról és eldolgozzuk a karima szélét a fazonnak megfelelően. Szeretem, ha drót van a karimában, mert egyrészt jobban megtartja a formát, másrészt jobban alakítható, többet lehet vele játszani.
Ha a kalap textilből készül – selyem, dzsörzé, szövet, műszőrme – akkor a kiszabás után a karimát és a fejet is merevítő segédanyagra dolgozzuk rá. A fejhez puhább anyagot, a karimához formatartóbb, merevebb anyagot választunk. A fazontól és a stílustól függ, hogy a segédanyagot keményítjük-e.
I: Mi a mai kalaptrend?
É: Fiataloknak a karimás, laza, hullámos szélű, férfi fazonra emlékeztető, köszönő hajtással megtört kalapot hordják, kisebb-nagyobb karimával. A fejdíszek is kedveltek nem csak ünnepélyes alkalmakkor, hanem hétköznapi viseletként is.
I: Milyen fejformának milyen kalap áll jól? Vagy milyen más külső tulajdonságot vesz figyelembe?
É: Fontos szempont a magasság. A nagy szélű kalap, főleg ha lehajtott a karima széle, csak magas hölgyeknek előnyös. A kisebb-nagyobb aszimmetrikus kalap minden arcformához ideális. A karima nélküli tok kalapokat is bárki felveheti. A sapkák esetében is jó, ha aszimmetrikusan viselik őket. A viselés és a fazon is lehet aszimmetrikus. De nincs igazi szabály, a viselő személyisége, viselkedési és öltözködési stílusa határozza meg, mi áll jól valakinek.
I: Van kedvenc darabja?
É: Mindig az, amit csinálok. Amúgy a fátyollal, virággal, tollal díszített, franciás kalapok állnak közelebb hozzám, és a sportos sapkák, amiket bármilyen alakalommal fel lehet venni.
Éva kalapszalonja Budapesten a Hollán Ernő utca 9. alatt található. Facebook oldala: Várhegyi Éva Kalapszalon
U.I.: A legismertebb kalapmárka Olaszországban és nemcsak a Borsalino. Giuseppe Borsalino 1857-ben kezdett el kalapokat gyártani az észak-olasz Alessandria városban. Kalapjai a mozifilmek által váltak híressé. Neves politikusok, pápák, üzletemberek, színészek, rendezők, írók és zeneszerzők viselték kalapjait világszerte. A kalapok tengerentúli sikeréhez a védjegy, valamint a formatervezési minta levédése is hozzajárult. A védjegy használatát a Borsalino cég licensz szerződésekkel más árukra is kiterjesztette: parfüm, ékszer, szemüveg, ruházati cikkek.