Olasz sminkmárkák harca az üzlethelyiség kialakításának jogi oltalmáért – KIKO kontra Wjcon

A milánói bíróság egy pár hete lezárult másodfokú perben fenntartotta a 2015-ben hozott azon ítéletét, mely szerzői jogi védelemben részesítette a KIKO sminkmárka üzleteinek belső kialakítását (concept) a versenytárs Wjcon Cosmetics-szel szemben.

Az 1997-ben alapított bergamói make-up cég, KIKO, 900 üzlettel rendelkezik főként Olaszországban és Európában. 2005-ben a cég egy neves olasz belsőépítész irodának adott megbízást arra, hogy megtervezze az üzletlánc helyiségeinek belső dizájnját. A minimalista stílusú kialakítást szimmetrikus elemek, eszenciális vonalak, valamint a fekete, fehér és akáclila színek használata jellemzi. A termékek az oldalsó falakon döntött kialakítású állványokon áttetsző plexi tartókban kerülnek elhelyezésre valamint az üzlet középén kialakított “szigeteken”.

kiko

2009-től kezdődően a nápolyi versenytárs, Wjcon, a KIKO-ra jellemző belső kialakítással azonos üzletek sorát nyitotta meg, még a KIKO eladóinak öltözékét (fekete póló lila felirattal és derékre kötött kötény a sminkeléshez szükséges kellékekkel), az áruk csomagolását és a reklámszatyrok dizájnját is lemásolta.

wycon

A 2005-ben a milánói bíróság előtt indított perben először azt a kérdést kellett eldöntenie a bíróknak, hogy az üzlethelyiség belső kialakítása szerzői alkotásnak tekinthető-e, azaz tükröz-e a szerző szellemi tevékenységéből fakadó egyéni, eredeti jelleget. Ennek feltétele egyrészről az, hogy a belső kialakítás ne legyen más üzlet szolgai másolata, másrészről a szerzői alkotás szabadsága fennálljon, azaz az üzlethelyiség belső kialakítása ne legyen teljesen behatárolva a körülmények által.

Az olasz szerzői jogi törvény, csak úgy mint a magyar, példálódzó jelleggel határozza meg, hogy mi tekintendő szerzői műnek. A szerzői jogi védelem az alkotást a szerző szellemi tevékenységéből fakadó egyéni, eredeti jellege alapján illeti meg. A védelem tehát nem függ mennyiségi, minőségi, esztétikai jellemzőktől vagy az alkotás színvonalára vonatkozó értékítélettől.

A bíróság másodfokon is arra a következtetésre jutott, hogy egy üzlethelyiség belső kialakítása alkalmas lehet arra, hogy valamely vállalkozás áruit és szolgáltatásait megkülönböztesse más vállalkozások áruitól és szolgáltatásaitól és a KIKO üzletek kialakítása egyedi és egyéni jellegű, mely szerzői jogi oltalom alatt áll. A Wjcon-t mindkét fokon 700 ezer Eurós kártérítésre (a 70 ezer Euróba került belsőépítészeti terv 10-szeresére) ítélte a bíróság, valamint kötelezte az üzlethelyiségeinek átalakítására.

A Wjcon már az ítélethirdetés napján bejelentette, hogy fellebezni fog, de véleményem szerint a Legfelsőbb Bíróság helyben fogja hagyni a precedens értékű első- és másodfokú milánói ítéleteket. TO BE CONTINUED…

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s